Naša verejnosť je pomerne dobre informovaná o existencii drogovej závislosti, ktorá predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre neskúsenú mládež. Zaužívaný pojem „drogová závislosť“ je trochu nepresný, pretože redukuje predmet závislosti na chemické drogy, preto je správnejšie používať širší pojem toxikománia.
Nábožnosť sa môže vypestovať až do návykovej závislosti.
V hrubých rysoch sa jedná o stav vyvolaný opakovaným užívaním, ktorý vyúsťuje do stavu omámenosti (intoxikácie). Prejavuje sa nutkavou potrebou opakovaného používania, tendenciou zvyšovať dávku, psychickou i telesnou závislosťou na požívaní a abstinenčnými príznakmi pri prerušení dávkovania. Dlhšie trvajúce stavy vedú k zdravotným (telesným i psychickým) poruchám. U nás na „hlboko pobožnom a kresťanskom“ Slovensku sa málo vie, že návyková závislosť môže vzniknúť aj v súvislosti s nábožnosťou.
Vo vyspelých krajinách sveta sa objavili informácie, ktoré takéto stavy nie len popisujú, študujú, ale zaoberajú sa aj metódami liečenia tejto závislosti, pretože jej dôsledky môžu byť pre postihnutých ako aj pre ich okolie rovnako nebezpečné ako drogová závislosť. Na prvý pohľad by mohla vzniknúť námietka, že ide o dva celkom odlišné javy, pretože prvý z nich je vyvolaný požívaním konkrétnej chemickej látky, čo nie je porovnateľné s vnímaním určitej (náboženskej) doktríny. Omyl spočíva v tom, že aj psychické vnímanie je podmienené a aj nasledované tvorbou chemických látok na nervových zakončeniach, čím naše náklonnosti sa zafixujú ako príjemné alebo nepríjemné. Je to takzvaná „funkcia odmeny“ mozgovej kôry podmienená tým, že sa nám do mozgu vylúčia endorfíny a nás sa zmocní pocit šťastia, spokojnosti, blaženosti niekedy až extáze.
Teda medzi návykom navodeným drogami a náboženským fanatizmom je iba ten rozdiel, že postihnutý (závislý) v prvom prípade dostáva drogy zvonka, v druhom prípade tieto drogy sa vyprodukujú v jeho vlastnom tele.
Z početných zahraničných prameňov odcitujeme autora Paschal Baute podľa knihy: „When God Becomes a Drug“ (Keď sa Boh stáva drogou)
Originál pozri: http://www.lexpages.com/SGN/paschal/religious_addiction.html
SYMPTÓMY:
- Neschopnosť myslieť, zapochybovať, alebo klásť si otázky o náboženských informáciách alebo / o autoritách, ktoré ich vyslovujú
- čierno-biele zjednodušené videnie a vnímanie sveta (veci chápe buď ako dobré alebo zlé)
- presvedčenie prameniace z pocitov hanby z toho, že postihnutý i nahovoril , že nie je dobrý alebo nekoná dobre
- magické presvedčenie, že Boh napraví všetky chyby ako aj osobnosť postihnutého
- škrupulózne až posadnuté dodržiavanie pravidiel, etického kódu a smerníc diktovaných doktrínou
- nekompromisná náchylnosť na úsudky, že okolitý svet je chybný
- posadnutosť a pocit nevyhnutnosti modliť sa , chodiť do kostola, (dávnejšie –zúčastniť sa na križiackych ťaženiach – dnes: účasť na propagačných kampaniach) a ustavičné citácie posvätných textov
- nerealistické finančné prispievanie na veci prospešné viere
- presvedčenie, že sex je niečo špinavého a že naše telo a telesné pôžitky sú zlé („hriešne“)
- v niektorých prípadoch neodolateľný návyk buď v prejedávaní alebo v nadmernom odriekaní sa potravy- postení sa
- neviera a vyvracanie zásad vedy, medicíny a vyučovania
- postupné odpútavanie sa od skutočnej práce, izolovanosť a prerušenie príbuzenských vzťahov
- dostavujú sa často psychosomatické ochorenia ako: bolesti chrbta, nespavosť, migrény, zvýšený krvný tlak
- tendencia zmanipulovať sväté písma, náboženské texty, pocit vyvolenosti, vyhlasovanie, že vidí zjavenia od Boha.
- pocit „vyššej náboženskej extáze“, s výrazom blaženosti v obličaji( alebo nutkanie tak sa tváriť)
- presvedčenie o nadradenosti a spravodlivosti myšlienok, ktorými je ovládaný -v porovnaní s „ostatným svetom“ až odmietanie svojej ľudskej podstaty ( pocity „božskosti“)
- Tento stav môže to vyústiť až do dezorientovanosti, pochybovačnosti,, duševného a telesného zrútenia.
- Postihnutý má tiež vnucujúci pocit, že iba jeho spôsob priblíženia s k Bohovi je ten správny a jedine prijateľný aj pre všetkých ostatných.
Teda podstata tejto návykovej závislosti je pocit istoty závislého, že jeho viera v toto všetko je jediná záruka spokojného žitia. Z radov takýchto postihnutých vznikajú niekedy aj zakladatelia rôznych siekt, s celým systémom pravidiel smerujúcich na zmanipulovanie svedomia získaných prívržencov. Náklonnosť k vytvoreniu návykovej závislosti je do veľkej miery závislá aj na tom, či sa náboženská indoktrinácia začne už v útlom veku dieťaťa alebo až vo veku, keď už je schopné aj čiastočne kriticky uvažovať.
zdroj: spoločnosť Prometheus