Veľa je ľudí, veľa je aj bohov.
Ré
Egyptský boh. Boh Slnka. Vynoril sa z nekonečného oceánu Nun, ktorý jediný existoval v počiatočnej temnote. Nemal rodičov, vznikol zo svojej vlastnej myšlienky. Z neho pochádzajú prví dvaja bohovia – Šua(boh vzduchu) a Tafnut (bohyňa vody), ktorí spolu splodili Zem (Geba) a Nebo (Nut). Pôvodný oceán nezmizol, ale naďalej obklopoval oblohu. Egyptské náboženstvo existovalo už cca 3000 pnl. Vtedy došlo k zjednoteniu Egypta a založeniu prvej dynastie. Osady poľnohospodárov vznikali na tomto území už 6000 rokov pnl., 4100 rokov pnl. tu už chovali dobytok.
Literatúra: Rukopisy tzv. Egyptskej knihy mŕtvych (náboženské texty, ktoré sa dávali do hrobiek) sú datované do Novej Ríše cca 1500 až 1100 pnl. (posledný hieroglyfický nápis je z roku 394 nl.).
Zeus
Grécky boh, vládca bleskov. Syn titana Kronosa, vnuk samotnej Gaie – Matky Zeme. Mal množstvo detí, okrem iných sú medzi nimi Afrodita, Helena Trójska, Áres, Erató alebo Herkules. Dia uctievali už Mykénčania t.j. bol známy už cca 1600 rokov pred naším letopočtom. On nestvoril svet, bolo to inak. Prvý bol Chaos. Z Chaosu (beztvárna prahmota v nekonečnej tme) povstali prabohovia Erebos(večná temnota), Nyx (tmavá noc), Tartaros (tmavá priepasť), Hemera (bohyňa svetla) a aj Gaia (Zem). Gaia za pôsobenia prvotnej sily – lásky (Erós) porodila Úrana (Nebo). Svet vznikol tak, že Erós spojil Gaiu a Úrana.
Literatúra: Geneológia gréckych bohov je popísaná v Hesiodovom diele Teogónia z obdobia cca 700 pnl.
Jahve
Židovský boh. Ten istý ktorého uctievajú aj kresťania (uvedomujú si to vôbec?). Pôvod neznámy. Vždy bol a hotovo. Jediné známe dieťa je Ježiš Nazaretský, ktorý so stvorením sveta nemá nič spoločného. Na začiatku bola tma nad prahlbinou, takže pôvodne existovala nejaká pustá prázdnota. Duch boží sa vznášal nad vodami. Takže máme aj praoceán. Potom prišlo svetlo. A potom stvoril oblohu, ktorú pomenoval nebom a ktorá oddelila vody pod oblohou od vôd nad oblohou. Nič vám to nepripomína? A potom sa vody nahromadili na jedno miesto a ukázala sa súš. Židovský(hebrejský) kalendár počíta roky od stvorenia sveta. Začína 3760 rokov pnl.
Literatúra: Tzv. Starý zákon vznikal v období od cca 1200pnl. Biblia má cca 40 rôznych autorov, ktorí ju písali po dobu cca 1500 rokov. Na jej výslednú podobu má výrazný vplyv aj kanonizácia. Zo starého zákona bolo vylúčených niekoľko desiatok prevažne apokalyptických kníh. Nový Zákon bol kanonizovaný r.364 nl. Autorom knihy Genesis by mal byť podľa Biblie Mojžiš, ktorý žil (podľa približného datovania Exodusu) okolo roku 1250pnl.
Judaizmus, aspoň čo sa týka pohľadu na vznik sveta, nepriniesol nič nové. Je to iba monoteistická verzia historky prevzatej od Egypťanov. Kým Gréci dali svojim bohom iné mená, Izraeliti tieto mená jednoducho škrtli a ponechali v zápisoch iba jedného z nich, ktorý je ekvivalentom Ré.
Čo z toho vyplýva?
Prvý problém: Ré bol oslavovaný minimálne 1700 rokov predtým, ako sa Mojžišovi (podľa jeho slov) zjavil Jahve. Ktorý boh je teda ten pravý?
Druhý problém: Egypťania v údolí Nílu chovali dobytok približne 400 rokov predtým, ako podľa “pravoverných” kresťanov vznikol svet. To je pomerne zvláštne, nemyslíte?
Tretí problém: Napriek stáročnej histórii biblických kníh trvalo vyše 300 rokov, kým sa kresťania dohodli na tom, čomu budú vlastne veriť. Biblia bola cenzurovaná (vynechanie kníh) texty prepísané (kanonizácia). A to nehovorím o nepresnostiach prekladu. Dá sa takáto kniha považovať za dielo božie?