Ateisti a náboženskí skeptici trpia v mnohých častiach sveta prenasledovaním a diskrimináciou, pričom v najmenej siedmich krajinách im pri zverejnení ich názorov hrozí poprava. S odvolaním sa na správu Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) o tom informovala agentúra Reuters.
Podľa štúdie IHEU, ktorá združuje vyše 120 nenáboženských organizácií vo viac než 40 krajinách po celom svete, čelia neveriaci najhoršiemu zaobchádzaniu zo strany štátu a prívržencov oficiálneho náboženstva v islamských krajinách. V siedmich krajinách – Afganistane, Iráne, na Maldivách, v Mauritánii, Pakistane, Saudskej Arábii a Sudáne – môže vyjadrenie ateistických postojov alebo odklon od oficiálneho náboženstva privodiť neveriacemu človeku trest smrti.
„Existujú zákony, ktoré upierajú ateistom právo na existenciu, obmedzujú ich slobodu presvedčenia a vyjadrovania, nepriznávajú im právo na občianstvo a obmedzujú ich právo na manželstvo,“ píše sa v 70-stranovej štúdii.
Niektoré európske krajiny a Spojené štáty však podľa správy nazvanej „Sloboda myslenia 2012“ taktiež uprednostňujú veriacich a ich organizácie, zatiaľ čo k ateistom sa správajú ako k „outsiderom“.
Krajiny v Európe, subsaharskej Afrike, a Latinskej a Severnej Amerike, ktoré sa označujú za sekulárne, privilegujú alebo uprednostňujú kresťanské cirkvi pri poskytovaní vzdelávania a iných verejných služieb, uvádza sa v štúdii IHEU.
Autori správy ďalej uvádzajú, že pravoslávna cirkev v Grécku a Rusku sa teší významnej ochrane pred kritikou a pri štátnych príležitostiach má vždy popredné miesto. V USA je zaručená ochrana slobody vierovyznania a prejavu, pričom v krajine prevláda spoločenská a politická klíma, „v ktorej sa ateistom a iným neveriacim podsúva pocit, že sú horší Američania alebo neameričania“.
V správe sa uvádza, že v tomto roku došlo k nárastu trestov za „rúhanie sa“ na sociálnych sieťach. Kým v predchádzajúcich rokoch zaznamenali len tri prípady, v tomto roku ich je dvanásť, napríklad:
- Alexander Aan bol v Indonézii uväznený na dva a pol roka za ateistický príspevok na Facebooku.
- Dvaja mladí tureckí ateisti, Jabeur Majri a Ghazi Beji, boli odsúdení na sedem a pol roka väzenia za príspevky na Facebooku, ktoré boli označené ako rúhanie.
- Tuniský klavirista a ateista Fazil Say bol odsúdený do väzenia za rúhačské „tweety“.
- Grék Phillipos Loizos vytvoril na Facebooku stránku, kde si robil srandu z náboženstva v krajine. Teraz je obvinený z urážky náboženstva.
- Sedemnásťročný Egypťan Gamal Abdou Massoud dostal tri roky väzenia a Bishoy Kamel šesť rokov za to, že na Facebooku zverejňovali rúhačské karikatúry.
- Zakladateľ Egyptských facebookových Ateistov, Alber Saber, čelí väzeniu za svoju činnosť.
Známy je aj prípad zo Švajčiarska, kde v roku 2010 prepustili z práce učiteľa za to, že z triedy, kde učil, odstránil kríž s Ježišom Kristom. Za kritiku obsahu Biblie dostala poľská hudobníčka Dorota Rabczewska pokutu 1450 dolárov. V rozhovore totiž povedala, že Biblia je plná „neuveriteľných príbehov“.
Celú štúdiu v angličtine si môžete pozrieť na stránkach IHEU.
zdroj: TASR, aktuality.sk
Ked bol umelo vytvoreny zidovsky stat lebo bolo protipravne byt zidom tak preco sa nevitvori ateisticky stat,ked je protipravne nim byt… aj ked si myslim ze by sa vytvoril niekde kde nikto nechce byvat… dalej chcem povedat ze ked niekto v nieco veri tak nech si veri ale nech do toho nenuti niekoho co v to neveri…